Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj:

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Kościół pw. NMP Matki Kościoła

Kościół pw. NMP Matki Kościoła (widok fasady kościoła, w tle drzewa i przykościelny krzyż)

Pierwsza wzmianka o miejscowości, która nosiła nazwę „Lessovie Polonicalis”, pochodzi z 1292 roku. Miejscowość pierwotnie należała do parafii  Lubecko.  Życie religijne skupiało się wokół drewnianego, filialnego kościółka, który nosił wezwanie św. Wawrzyńca, a wzniesiony został z inicjatywy Piotra Bujakowskiego w  1618  roku.  Dzięki  dobremu  uposażeniu  rezydował  przy  nim  duszpasterz   w randze lokalisty. W 1803 roku wybudowano szkołę w Lisowie, do której uczęszczały także dzieci z Chwostka i Koloni Lisowskiej. W 1818 roku, na podstawie układu pomiędzy Prusami a Rosją, ustanowiono przejście graniczne Lisów – Herby, a w wiosce zamieszkał celnik o nazwisku Jonas. Za czasów Sylwiusza von Aulocka, właściciela okolicznych dóbr, wybudowano w Lisowie liczne zakłady: młyny, huty szkła, cegielnię, gorzelnię, tartak i trzy piece do wytopu  rudy.  Z  chwilą  wybudowania  nowego  kościoła  w  Kochanowicach      w 1823 roku  hrabia  Alfred  von  Aulock  zrzekł  się  patronatu  nad  kościółkiem w Lisowie, co sprawiło, że budowla popadła w ruinę. Od tego czasu mieszkańcy Lisowa uczęszczali na nabożeństwa do Kochanowic. W 1889 roku  kościółek  został rozebrany, a pozostałe po nim materiały z rozbiórki sprzedano ogrodnikowi  Kadziochowi  z  Kochanowic,  który  wybudował  z  nich  dom  mieszkalny.  W 1892 roku wybudowano w Lisowie dworzec kolejowy.

 

Wierni z Lisowa od 1971 roku czynili starania mające na celu budowę nowego kościoła. Zawiązany komitet budowy sugerował początkowo budowę świątyni    w miejscu starego kościoła, gdzie znajdował się okolicznościowy krzyż. W kwietniu 1981 roku władze rządowe wydały stosowną zgodę. W Kombinacie Budownictwa Mieszkaniowego „Budomont” w Chorzowie zakupiono barak wykonany z gotowych elementów  (prefabrykatów)  o  wymiarach  21  x  11,2  m  i  wysokości  3,5  m.

Tymczasową kaplicę pobłogosławił ks. dziekan Józef Żurek 17 stycznia 1982 roku. 21 lutego 1982 roku przy tymczasowej kaplicy erygowano samodzielną parafię, a jej pierwszym duszpasterzem został ks. Józef Duda. Proboszcz razem z wiernymi czynił dalsze starania mające na celu uzyskanie zgody na budowę dużego kościoła. Stosowne pozwolenie wydano w lipcu 1983 roku. 26 lipca tego samego roku odbyła się uroczystość poświęcenia placu oraz okolicznościowego krzyża. Sukcesywnie wznoszono kościół oraz plebanię, lecz z powodów finansowych zrezygnowano z budowy zaplecza katechetycznego. Budowę ukończono w 1999 roku. 29 sierpnia tego samego roku biskup gliwicki Jan Wieczorek poświęcił nowy kościół. Kościół posiada wymiary 45 x 25 m, a wieża wznosi się na wysokość 45 m. Wystrój wnętrza zaprojektował w 2008 roku architekt Jan Rabiej z Gliwic, a   zrealizował ks. proboszcz Kazimierz Bartosik z parafianami. Autorem monumentalnej „Grupy Ukrzyżowania” na ścianie ołtarzowej jest artysta rzeźbiarz Henryk Fojcik z Rybnika.

Parafia Lisów jest jedną z najrozleglejszych w diecezji. Oprócz Lisowa należy do niej aż 15 wiosek, z których najdalej, bo 6 km od kościoła parafialnego, położone są miejscowości Łęg i Turza.

Autor: kuria Gliwice
Źródło: kuria Gliwice
Ilość wyświetleń: 1835

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

Jak dojechać w pobliże tego miejsca?

Wsiądź do busa
LINIA NR 72
TRANS GREGOR
następnie wysiądź na przystanku Lisów - Centrum nr 36. Obiekt znajduje się w odleglości 547.11 m od przystanku w linii prostej.

Przed podróżą sprawdź godziny odjazdu busa! Powyżej wyświetlamy najbliższe przystanki znajdujące się w odległości nie większej niż 1000 metrów od wybranego miejsca.

powrót