Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl
jeszcze momencik...
www.transportpowiat.pl
Pierwsza wzmianka o miejscowości, która nosiła nazwę „Lessovie Polonicalis”, pochodzi z 1292 roku. Miejscowość pierwotnie należała do parafii Lubecko. Życie religijne skupiało się wokół drewnianego, filialnego kościółka, który nosił wezwanie św. Wawrzyńca, a wzniesiony został z inicjatywy Piotra Bujakowskiego w 1618 roku. Dzięki dobremu uposażeniu rezydował przy nim duszpasterz w randze lokalisty. W 1803 roku wybudowano szkołę w Lisowie, do której uczęszczały także dzieci z Chwostka i Koloni Lisowskiej. W 1818 roku, na podstawie układu pomiędzy Prusami a Rosją, ustanowiono przejście graniczne Lisów – Herby, a w wiosce zamieszkał celnik o nazwisku Jonas. Za czasów Sylwiusza von Aulocka, właściciela okolicznych dóbr, wybudowano w Lisowie liczne zakłady: młyny, huty szkła, cegielnię, gorzelnię, tartak i trzy piece do wytopu rudy. Z chwilą wybudowania nowego kościoła w Kochanowicach w 1823 roku hrabia Alfred von Aulock zrzekł się patronatu nad kościółkiem w Lisowie, co sprawiło, że budowla popadła w ruinę. Od tego czasu mieszkańcy Lisowa uczęszczali na nabożeństwa do Kochanowic. W 1889 roku kościółek został rozebrany, a pozostałe po nim materiały z rozbiórki sprzedano ogrodnikowi Kadziochowi z Kochanowic, który wybudował z nich dom mieszkalny. W 1892 roku wybudowano w Lisowie dworzec kolejowy.
Wierni z Lisowa od 1971 roku czynili starania mające na celu budowę nowego kościoła. Zawiązany komitet budowy sugerował początkowo budowę świątyni w miejscu starego kościoła, gdzie znajdował się okolicznościowy krzyż. W kwietniu 1981 roku władze rządowe wydały stosowną zgodę. W Kombinacie Budownictwa Mieszkaniowego „Budomont” w Chorzowie zakupiono barak wykonany z gotowych elementów (prefabrykatów) o wymiarach 21 x 11,2 m i wysokości 3,5 m.
Tymczasową kaplicę pobłogosławił ks. dziekan Józef Żurek 17 stycznia 1982 roku. 21 lutego 1982 roku przy tymczasowej kaplicy erygowano samodzielną parafię, a jej pierwszym duszpasterzem został ks. Józef Duda. Proboszcz razem z wiernymi czynił dalsze starania mające na celu uzyskanie zgody na budowę dużego kościoła. Stosowne pozwolenie wydano w lipcu 1983 roku. 26 lipca tego samego roku odbyła się uroczystość poświęcenia placu oraz okolicznościowego krzyża. Sukcesywnie wznoszono kościół oraz plebanię, lecz z powodów finansowych zrezygnowano z budowy zaplecza katechetycznego. Budowę ukończono w 1999 roku. 29 sierpnia tego samego roku biskup gliwicki Jan Wieczorek poświęcił nowy kościół. Kościół posiada wymiary 45 x 25 m, a wieża wznosi się na wysokość 45 m. Wystrój wnętrza zaprojektował w 2008 roku architekt Jan Rabiej z Gliwic, a zrealizował ks. proboszcz Kazimierz Bartosik z parafianami. Autorem monumentalnej „Grupy Ukrzyżowania” na ścianie ołtarzowej jest artysta rzeźbiarz Henryk Fojcik z Rybnika.
Parafia Lisów jest jedną z najrozleglejszych w diecezji. Oprócz Lisowa należy do niej aż 15 wiosek, z których najdalej, bo 6 km od kościoła parafialnego, położone są miejscowości Łęg i Turza.