Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl
jeszcze momencik...
www.transportpowiat.pl
Miejscowość Kochanowice należała wcześniej do parafii Lubecko. W 1785 roku utworzono lokalię w Lisowie, do której przyłączono również Kochanowice. W latach 1812–1815 właściciel Kochanowic, Sylwiusz von Aulock, uczestniczył w kampanii wojennej Prus przeciwko wojskom napoleońskim. Szlachcic uczynił wówczas ślub, że jeśli powróci szczęśliwie do domu, wybuduje z własnych środków kościół w Kochanowicach. Kamień węgielny pod kościół wmurowano 12 marca 1822 roku, a już we wrześniu 1823 roku umieszczono kulę na wieży kościoła. Świątynia jest obiektem późnoklasycystycznym, wybudowanym w stylu empire, a jej poświęcenie miało miejsce 5 października 1823 roku. W tym samym roku przeniesiono siedzibę dotychczasowej lokalii z Lisowa do Kochanowic, a jej pierwszym duszpasterzem został ks. Johann Bernhard. Elementy wyposażenia kościoła pochodzą od różnych darczyńców. Obraz św. Wawrzyńca podarował ks. Schmidt z Nysy, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ufundował zarządca majątku w Kochanowicach – Jakub Graca, a figury św. Sebastiana i św. Rocha podarował ks. Jan Wieczorek z Lubecka.
W celu lepszego uposażenia lokalii, w 1842 roku podjęto starania mające na celu przyłączenie do Kochanowic wiernych z Kochcic, co – po licznych protestach – udało się sfinalizować w 1845 roku. Samodzielną parafię w Kochanowicach utworzono w 1853 roku. W latach 1922–1935 jej proboszczem był ks. Alojzy Kurpas, polski działacz niepodległościowy, wcześniej proboszcz parafii Kup w latach 1911–1922 i delegat powiatu oleskiego w Polskim Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu w grudniu 1918 roku. W 1940 roku przy kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kochcicach posługę duszpasterską objęli oblaci z Lublińca, a w 1969 roku powstała tamże samodzielna parafia.
W 1990 roku w miejscowości Ostrów poświęcono kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego. Odprawiane są tam niedzielne Msze św., w których uczestniczą również mieszkańcy Lubocek.
Źródło tekstu: Kuria Gliwice