Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj:

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (widok frontalny kościoła)

Początki Olszyny datowane są na koniec XIII wieku. W okresie nowożytnym mieszkańcy zajmowali się wypalaniem węgla drzewnego i wydobywaniem rudy żelaza. Wierni z Olszyny uczęszczali do kościoła w Cieszowej, będącego filią  parafii  w   Sadowie. W miejscowości  znajdowała się murowana  kaplica z dzwonem, która została rozebrana w 1873 roku. W jej miejscu postawiono duży głaz narzutowy, który miał chronić miejsce przed plądrowaniem grobowców znajdujących się pod dawną  kaplicą.

 

W 1886 roku rozpoczęto budowę nowej kaplicy. Teren zakupiono od rolnika Franciszka Kani, a prawie 1/5 kosztów budowy spłaciła księżna Adela von Hohenlohe-Ingelifingen z Koszęcina. Budowę kaplicy, której patronował proboszcz z Sadowa – ks. Anzelm Hrabak, zakończono 15 listopada 1888 roku. Ołtarz zakupiono w zakładzie stolarstwa artystycznego C. Buhla we Wrocławiu.

W 1908 roku utworzono w Olszynie lokalię, a w 1918 roku kurację. Dusz- pasterzowi udostępniono mieszkanie w pobliskiej szkole. Samodzielną parafię erygowano 1 sierpnia 1926 roku. W 1931 roku w Kalinie wybudowano kaplicę Matki Boskiej Bolesnej w miejscu dawnej kaplicy drewnianej. Kaplicę pobłogosławił ks. Roch Margosz 8 września tego samego roku. W 1936 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła w Herbach Śląskich, przy którym w 1943 roku utworzono lokalię,

po wojnie zaś  parafię.  W  1941  roku  parafia  zakupiła  dawny  budynek  celny  w Olszynie, który od 1926 roku dzierżawiono od Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, przeznaczając go na potrzeby plebanii.

Kościół parafialny do niedawna był jednym z najmniejszych kościołów w diecezji. Po uzyskaniu stosownych zezwoleń, parafia w 2004 roku przystąpiła do jego rozbudowy poprzez dobudowę lewego skrzydła i podwyższenie wieży. Autorem projektu rozbudowy kościoła i wystroju wnętrza jest Henryk Dragon. Prace budowlane prowadzono do 2015 roku pod patronatem proboszczów: ks. Henryka Mokrosa i ks. Jarosława Wiśniewskiego. Uroczyste poświęcenie kościoła zaplano- wano na wigilię uroczystości Wniebowzięcia NMP (14 sierpnia) 2017 roku.

Autor: kuria Gliwice
Źródło: kuria Gliwice
Ilość wyświetleń: 1495

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

powrót